Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Nauka nowego języka to szalenie rozwojowa sprawa. Daje dużo więcej niż tylko umiejętność dogadania się w obcym kraju i kolejną pozycję w CV. Z tego nagrania dowiesz się, dlaczego warto uczyć się języków – jestem ciekawa, czy Ty też dostrzegasz te korzyści.

Dlaczego warto uczyć się języków?

Na rozgrzewkę powód mały i dość nieoczywisty. Mało kto zwraca na to uwagę, ale nauka każdego kolejnego języka pozwala nam jaśniej wyrażać swoje myśli – mamy mały zasób słownictwa, więc staramy się wyciągnąć esencję z tego, co chcemy przekazać i mówić w jak najbardziej klarowny, prosty sposób. Czy nie byłoby super, gdybyśmy również w swoim ojczystym języku tak się komunikowali (to przytyk do mnie samej, bo czasami tworzę zdania na dobre 3 linijki…;))?

Jeśli zdamy sobie z tego sprawę i przełożymy tę zasadę na język polski, zaczniemy wyrażać się bardziej precyzyjnie i od razu przechodzić do sedna – a to tak wiele ułatwia! Ułatwia relacje, załatwianie spraw w urzędzie i życie w ogóle robi się trochę prostsze. Mam więc taką propozycję: potraktujmy swój język rodzimy jak język obcy i spróbujmy komunikować się prosto, zwięźle i na temat. Bo czemu nie? 🙂

1. Nowy język to poznawanie nowych kultur

Może to trochę wyświechtane, ja jednak podchodzę do tematu poznawania nowych kultur poprzez języki po swojemu i tworzę taką własną tożsamość kulturową. Z każdego języka – z każdej kultury – biorę to, co mi się podoba. Wybieram sobie takie elementy danej kultury, które szczególnie mi pasują, i staram się korzystać z nich w codziennym życiu.

Traktuję to jako ciekawy zasób do naszej dyspozycji. Na przykład Hiszpanie są otwarci, głośni, bezpośredni. Niemcy są dosyć zorganizowani i poważnie traktują pracę. Co by było, gdybyśmy mieli tego więcej w naszym życiu? To nasz wybór. Ja śmiało „pożyczam” sobie takie kulturowe wzorce, żeby żyć piękniej. Polecam!

2. Nauka języka uczy wewnętrznej dyscypliny

Któż nie zna tego zapachu perfekcjonizmu, który uparcie się za nami ciągnie…? 😉
Dla mnie nauka języka jest papierkiem lakmusowym – sprawdzam, czy pozwalam wewnętrznemu perfekcjoniście się zdominować, czy przyjmuję swoje wpadki na klatę, akceptuję je i idę dalej. Bo to, czy poddajemy się perfekcjonizmowi, to nasza decyzja, a nauka języków to przecież ciągłe próby, ciągłe starania się o to, by lepiej się komunikować i lepiej wyrażać siebie.
Nie będę ściemniać – to też przełamywanie siebie i swoich wewnętrznych ograniczeń. I jeśli podejdziemy do tego w sposób rozwojowy, to możemy nauczyć się dyscypliny w jej najlepszej, najbardziej wspierającej formie.

3. Warto uczyć się języków obcych… dla seriali (i nie tylko!)

Nawet najlepszy tłumacz nie jest w stanie w pełni oddać tego, co autor ma w głowie – uciekają pewne niuanse językowe, za to dochodzi osobista perspektywa tegóż tłumacza, która wpływa choćby na konstrukcję zdań czy użyte wyrażenia.
A kiedy uczymy się języków, to otwiera się nam dostęp do całego ogromu materiałów i treści w ich oryginalnej formie. Książki, filmy, seriale, ale też nawet artykuły w necie, których inaczej nie moglibyśmy poznać. Kulturę w oryginale się chłonie 🙂 I to jest zupełnie inna bajka – zwłaszcza, jeśli na przykład fascynujesz się literaturą danego kraj. Super sprawa!

To moje subiektywne powody, dla których warto uczyć się języków. Jestem ciekawa, jakie są Twoje – napisz w komentarzu dlaczego Ty uczysz się (albo chcesz się uczyć) języka. I nie zapomnij subskrybować Uniwersytetu Pięknego Życia na YouTube, żeby być na bieżąco z fajnymi filmami 🙂

Żyć pięknie – dla każdego oznacza to coś innego. Dlatego na Uniwersytecie Pięknego Życia będziemy wspólnie odkrywać, co to oznacza dla Ciebie. 

Piękne życie jest przecież o Tobie, więc potrzebujesz POZNAĆ SIEBIE i ODKRYĆ, co sprawi, że możesz czuć więcej radości na co dzień. 

Najważniejsze, żeby za 50 lat nie obudzić się z myślą, że goniliśmy za tym, co mało ważne i żyliśmy inaczej niż pragnęliśmy. 

[elfsight_instagram_widget id=”1″]

Na tej stronie serwujemy ciasteczka! Pliki cookies są wykorzystywane do prawidłowego działania strony, analizy ruchu, zapewniania funkcji społecznościowych oraz korzystania z narzędzi marketingowych.